Milena Pavlović Barili – mnogo toga u jednoj osobi. Mnogo talenata, mnogo želja, malo vremena. Preminula u svojoj 36 godini ostavila je iza sebe više od mnogih koji su poživeli duže.
U septembru je u Spomen zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu otvorena izložba autora Stefana Žarića Maison Barilli: Belgrade/New York, izložba modnih crteža i ilustracija Milene Pavlović Barili.
“…Želim da verujem da je ovo (izložba – prim.aut) moj skromni doprinos pobuni, slobodi izražvanja, humanizmu, demokratiji i kulturi deljenja…” Napisao je, između ostalog, o svojoj izložbi Stefan Žarić, nakon stručnog vođenja koje je okupilo preko stotinu ljudi. Mogu samo da se složim i potvrdim da je doprinos ne skroman nego veliki.
O Mileni Pavlović Barili može se reći da se zna mnogo, a može se reći da se zna i malo. Sve zavisi o kom segmentu njenog života i rada bi govorili.
Maison Barilli: Belgrade/New York prva je koherentna izložba na domaćoj sceni posvećena isključivo njenoj modnoj ilustraciji[1] koja nas vodi kroz vreme, Milenina putovanja i insteresovanja.
Gradovi, umetničke škole, nova shvatanja, moda i modni trendovi, pa čak i metafizika prolaze u šetnji kroz izložbu. Beograd i Ar Deko uz lude dvadesete; Minhen uz barkone i holivudske kostime; Njujork sa neoromantizmom i američkim snom te neizostavni Pariz sa nadrealizmom i tračkom antike…
Crtež je ono što odlikuje Milenine radove, jasan, čvrst, precizan, definisan. Umetnica vlada linijom bez velikog napora, jer da nije tako karikature glumice Glorije Svanson i Pole Negri ne bi bile izuzetne kao što jesu.
Ni komercijalne narudžbine ne mogu oduzeti maštu i prepoznatljivi stil umetnice. Reklama za šminku uz preporuku i savet za odgovarajuće boje neprimetno se utopiše u španske lepeze i prepoznatljive ženske likove.
Koliko je umetnost bezvremena i uvek savremena, ma u kom periodu da je nastala, možda najbolje oslikava ‘Žena sa crvenom perikom u modelu haljine iz 1924.’
Sve je tu i Milenina poetika, i metafizika, i modni trendovi, i zahtevi onoga ko ilustraciju naručuje, i sve je složno i sve teče…
Nije izložba prevelika, ali nije ni mala. Možda ćemo tek kada prođe, vremenom shvatiti njenu važnost, kao što je uostalom trebalo vremena da i Milenu Pavlović Barili upoznamo i shvatimo njenu važnost. Možda će vremenom biti shvaćeno koliko je važno „da se modne ilustracije Milene Pavlović Barili zbog svoje jedinstvenosti i značaja prepoznaju kao kulturno dobro Republike Srbije.“[2]
Trajaće izložba do 28. oktobra, biće tu i raznih pratećih programa te prošetajte i potvrdite tezu autora Stefana Žarića da je izložba zaista, ne skromni, nego veliki njegov „doprinos pobuni, slobodi izražvanja, humanizmu, demokratiji i kulturi deljenja…”
Fotografije – Majda Sikošek
Zahvalnost dugujem Spomen zbirci Pavla Beljanskog što su mi ljubazno odobrili da fotografišem izložbu kako bi tekst o njoj bio što bolje ilustrovan.
[1] iz Uvodne reči Violete Tomić u publikaciji „Maison Barilli: Belgrade/New York“; Fondacija Milenin dom, Galerija Milena Pavlović Barili, Požarevac i Spomen zbirka Pavle Beljanski, 2018.
[2] Stefan Žarić, Modne ilustracije Milene Pavlović Barili, potencijalno kulturno dobro Srbije iz publikacije „Maison Barilli: Belgrade/New York“; Fondacija Milenin dom, Galerija Milena Pavlović Barili, Požarevac i Spomen zbirka Pavle Beljanski, 2018.
64